spot_img

Jak vyrobit nábytek z palet?

Ostatní právě čtou

Nízké náklady, netradiční design, ohled na životní prostředí. To jsou jen některé plusy, které přinášejí paletové nábytkové sestavy. S trochou dovednosti a znalostí výrobního postupu si dokážete rychle a jednoduše vyrobit nábytek z palet i sami.

Obrovský boom, který paletový nábytek zažívá, začal naprosto nevinně. Za jeho expanzí byl nápad zužitkovat staré nevyužívané palety, které by jinak skončily mezi ostatním odpadem. Dovednost a lidská kreativita je však dokázala přeměnit na užitečný recyklovatelný materiál, ze kterého si může vyrobit nábytek z palet kdokoli.

Jaký paletový nábytek si můžete vyrobit sami?
V posledních měsících se nábytek z palet vyrábí v různých designových provedeních. Poté, co začal zaznamenávat větší úspěch, se práce s paletami chytili mnozí designéři a na trh začali uvádět propracované sestavy. Díky možnosti vyrobit nábytek z palet na míru i doma se však velké oblibě nadále těší také jednodušší modely. V kurzu jsou zejména paletové stoly, větší paletové sedačky či poličky z palet využívané jako úložný prostor. Ti šikovnější si troufnou i na postel a šatní skříň, čímž zkompletují celou nábytkovou sestavu.

Nábytek z palet do interiéru nebo na zahradu
Výrobou uvedených druhů nábytku využití palet pro tento účel zdaleka nekončí. Kromě kompletní sestavy do interiéru si můžete z tohoto materiálu rychle a snadno zhotovit i vlastní zahradní nábytek. Jelikož palety jsou vyráběny tak, aby zvládly vnější podmínky, můžete se spolehnout na velmi dobrou odolnost as tím spojenou životnost nábytku. Navíc, pokud na sedačku položíte tlustou deku a pár vzorovaných polštářů, počítat můžete is komfortem a estetickým vzhledem.

Z jakých palet se zhotovuje paletový nábytek?
K dosažení kvality a dlouhé životnosti tohoto nábytku potřebujete konkrétní typ palet, které jsou speciálně určeny pro tento účel. I když vyrábět lze z více typů, nejvíce využívané jsou tzv. europalety. Ty se zhotovují z pevného dřeva, díky kterému se mohou pochlubit dosti vysokou nosností a schopností odolávat vlhkosti. S délkou 120 cm a šířkou 80 cm jsou jako stvořené pro výrobu nábytku, i když ta nikdy nebyla primárním účelem jejich produkce. Taková forma využití je však obrovským plusem, jelikož nevyužívané palety dostanou druhou šanci a tím se alespoň trochu šetří množství vyprodukovaného odpadu.

Seznam pomůcek pro výrobu nábytku z palet:

 • požadované množství europalet
 • sada nářadí s příslušenstvím
 • běžný pracovní metr a vodováha
 • štětec a barva, případně i glazura
 • pro výrobu poličky i podlahové desky

Příprava a postup, jak vyrobit nábytek z palet
Postup výroby má stejný základ u všech typů nábytku. V závislosti na jeho velikosti a tvaru se však některé kroky, které vás v rámci procesu výroby čekají, poněkud liší. Nejedná se ovšem o žádné zásadní rozdíly, takže bez obav se můžete pustit do zhotovení kompletní nábytkové sestavy. Před začátkem práce ale nezapomeňte na přípravu, která zahrnuje hlavně přeměření palet a zkontrolování jejich stejné délky.

Jednoduchý postup, jak vyrobit paletový stolek:
Při výrobě stolku je průběh postupu závislý na tom, zda se jedná o konferenční stolek nebo větší kuchyňský stůl. Klíčovou roli hraje také to, zda si chcete vyrobit mobilní stůl na kolečkách.

 1. Broušení a natírání palet – Celý postup začíná úpravami připravených palet. V rámci nich můžete trochu obrousit jejich rohy. Následně natřete jejich povrch zvolenou barvou. Aplikovat můžete také ochranný nátěr.
 2. Montáž koleček – Otočte paletu, která bude spodní, zády k zemi a do všech rohů navrtejte díry. Do každé z nich pak namontujte jedno kolečko. Chcete-li imobilní stolek bez koleček, vynechejte tento úkon a pokračujte krokem č. 3. 3.
 3. Vrtání děr do palet – Do rohů a po obvodu palet navrtejte několik děr. Na obou paletách musí být díry na stejných místech, abyste je pak mohli spojit do jednoho celku.
 4. Spojení a upevnění palet – Dvě palety se stejnou velikostí a stejně navrtanými dírami následně položte na sebe tak, aby žádná část nevyčnívala. Do jednotlivých děr dejte šrouby a zašroubujte je, aby byly palety pevně spojeny.

Kompletní postup, jak vyrobit sedačku z palet:
Výroba sedačky vyžaduje jen 3 palety a potřebné nářadí. Celý postup sestává ze 3 lehkých kroků.

 1. Broušení a natírání palet – Podobně jako při výrobě stolu, i v tomto případě se postup začíná úpravou palet. Před montáží je můžete obrousit, aby byly hladké. Potom je natřete barvou, případně nějakým ochranným nátěrem.
 2. Spojení 2 palet k sezení – Do 2 obroušených a natřených palet se stejnou velikostí navrtejte díry na stejných místech. Následně položte jednu paletu na druhou, do děr vložte šrouby a pomocí matic je pořádně zašroubujte, aby byly pevně spojeny.
 3. Montáž opěradla k sedisku – Do obou spojených palet na jedné straně navrtejte pár děr, které poslouží k ukotvení opěradla. Potom postavte za sedící část třetí paletu a pevně ji přišroubujte ke dvojici dříve spojených palet.
 4. Osvědčený postup, jak vyrobit poličku z palet:
 5. K výrobě poličky stojící v prostoru budete kromě 2 palet potřebovat i pár podlahových desek. Součástí příslušenství je samozřejmě potřebné nářadí.
 6. Vyměření vzdálenosti – obroušené a natřené palety postavte na výšku proti sobě. Spodní strany palet musí směřovat čelem k sobě. Vzdálenost palet nastavte podle toho, jak velkou poličku chcete vyrobit.
 7. Montáž desek uprostřed – Do středu palet stojících na výšku přišroubujte nebo přibijte 2 podlahové desky v požadované délce. Desky mají být připevněny k paletám ve vodorovném směru.
 8. Montáž desek na vrchu – Stejným způsobem připevněte podlahové desky i na vrchní část na výšku stojících palet. Tímto způsobem vytvoříte polici regálového typu s krytým úložným prostorem.
 9. Upevněte poličku vzadu – Police bude stát ve volném prostoru, takže aby byla pevnější, bude potřebovat upevnění. K tomu poslouží další 2 podlahové desky, které na zadní straně přišroubujte nebo přibijte překříženým úhlopříčkovým způsobem.
 10. Po výrobě jednotlivých kusů nábytku zkontrolujte jejich stav. Potom je můžete začít ihned používat. Ozdobte je nějakou dekorací či bytovým doplňkem a jako originální estetický kousek z nich udělejte běžnou součást zařízení domácnosti, případně vaší kolekce zahradního nábytku.
- Advertisement -udalosti
- Advertisement -PR články
- Advertisement -udalosti

Další články autora

- Advertisement -podnikatel