Zdravý a úhledný trávník je základem každého exteriéru, který má plnit praktický i estetický úkol. K tomu však potřebuje neustálou péči, díky které jej udržíme ve vynikající kondici v průběhu celého roku.
Správná péče o trávník, to není jen občasné sečení a zavlažování. V rámci snahy o udržení jeho pěkného a zdravého vzhledu musíme přistoupit k několika dalším krokům, které jsou neodmyslitelnou součástí této péče. Jejich provedením se postaráme o to, aby trávníku nic nechybělo a mohl být v co nejlepší kondici během hlavní letní sezóny, kdy plní zejména estetickou funkci, iv průběhu podzimu a zimy, kdy potřebuje být co nejodolnější a schopný přežít do jara.
Jaký účel má péče o trávník?
- půdě i trávě dodává všechny potřebné výživné látky
- trávník udržuje ve vynikajícím zdravotním stavu
- činí jej odolnějším vůči plísním a jiným chorobám
- péče zvyšuje obranu trávníku před škůdci
- přispívá ke krásnějšímu vzhledu celé travnaté plochy
Jakou funkci plní zdravý trávník?
- pěkný a zdravý trávník zkrášluje celý exteriér
- vytváří útulné prostředí na daném pozemku
- slouží jako živý koberec k pohybu po zahradě
- brání přenosu chorob na stromy nebo rostliny
- dokáže produkovat menší množství kyslíku
- v horkých letních dnech ochlazuje vzduch
- trávník ve svažitých terénech brání erozím
Kde a kdy zakládat nový trávník?
Právě správná péče o trávník se postará o to, aby si daná travnatá plocha dokázala splnit svůj úkol. Prvním krokem k dosažení tohoto cíle je založení trávníku ve správný čas a na správném místě. V případě volby polohy jsou možnosti otevřeny. Trávě totiž nevadí ani slunce, ani stín. Vysazovat se může do jakékoli zeminy od těžších až po nejlehčí typy půdy. Stačí jí dopřát důkladnou péči, za kterou se odvděčí pěkným a zdravým vzhledem.
Zatímco při výběru polohy máme možnosti otevřené, termín výsadby je již vázán na konkrétní období, které je pro takový krok vhodné. Většina zahrádkářů upřednostňuje jarní výsadbu, ideálně někdy v dubnu, kdy má trávník k dispozici optimální podmínky. Přejí mu hlavně průměrné venkovní teploty od 9 do 14 °C. Druhou možností, kdy zakládat nový trávník, je podzimní období. To je vhodné spíše pro zakládání trávníku ve formě předem připraveného koberce. V případě výsadby ze semínek se doporučuje vsadit spíše na jaře.
Péče o trávník během celého roku
Založením trávníku nic nekončí, právě naopak. Celý proces a cyklus prací, který péče o trávník zahrnuje, teprve začíná. Platí to bez ohledu na místo a termín zakládání trávníku. I když některé úkony se v závislosti na poloze travnaté plochy či období jejího vysazování mohou poněkud lišit, případně se mohou provádět v jiném měsíci, základní péče o trávník je vždy stejná. Provádí se v průběhu celého roku od jara, kdy trávník vstupuje do nové vegetační fáze, až do zimy, kdy je ve stavu vegetačního spánku, ale přesto vyžaduje trochu pozornosti a několik menších zásahů.
Jaké úkony zahrnuje péči o trávník?
- hnojení
- zavlažování
- provzdušňování
- dodávání výživy
- pravidelné sečení
- podzimní úklid
- zazimování plochy
- předsezónní příprava
- dosazení nové trávy
Zdroj: thespruce.com
Správná péče o trávník na jaře:
Březen – Péče o trávník startuje nový cyklus právě v březnu. Jedním z prvních kroků je jeho příprava na novou sezónu. Ta zahrnuje hlavně proces vertikutace, v jehož rámci bude travnatá plocha provzdušněna, čímž se zlepší její celková kondice. Učinit tak můžeme ve druhé polovině března, kdy se denní teploty dostávají nad úroveň 15 °C.
Duben – Pokud se denní teploty v průběhu března pohybují pod úrovní 15 °C, provzdušňování trávníku přeložíme na první polovinu dubna. V tomto období trávník poprvé v roce hnojíme organickým hnojivem na travnaté plochy. Do konce dubna nás čeká také první sekačka.
Květen – Vyšší májové teploty podporují růst trávy, takže v pátém měsíci sekáme v závislosti na rychlosti růstu jednou až dvakrát. Po sečení můžeme přidat trochu organického hnojiva, které obsahuje draslík. V případě nedostatku srážek nezapomínáme na pravidelné zavlažování.
Správná péče o trávník v létě:
Červen – Červená péče o trávník zahrnuje tytéž kroky jako ta květnová. Trávník je nutné jednou až dvakrát posekat a zbavit ho plevele. Pokud se denní teploty v průběhu měsíce pohybují nad 30 °C, zvýšíme intervaly zálivky.
Červenec – Více vody bude trávník potřebovat iv červenci. Zavlažování načasujeme na podvečerní až večerní hodiny, kdy není vystaven přímému slunečnímu svitu. Ten by mohl mokrou trávu spálit. Plní-li trávník zejména okrasnou funkci, v červenci nás čeká další dávka hnojiva.
Srpen – Opakovaná seka, pravidelné zavlažování a kontrola stavu trávníku, zda jeho plocha není spálená sluncem, je základem srpnové péče. Srpen je posledním měsícem, kdy trávník zkosíme až o polovinu.
Správná péče o trávník na podzim:
Září – V létě se může na trávníku vytvořit plst. Tu je třeba co nejdříve odstranit. Podaří se to vertikutací. Po provzdušnění dosejeme holá místa. V září nezapomínáme na pravidelnou kosbu, ale v tomto případě už trávu nezkrátíme o polovinu, jen o třetinu nebo čtvrtinu z původní výšky.
Říjen – Pokud tráva roste i v říjnu, trávník opět posekáme. Na jeho ploše se objevuje i první spadané listí, které pohrabeme. Nejpozději do poloviny měsíce aplikujeme organické hnojivo s obsahem draslíku, které dodá trávníku živiny potřebné ke zvýšení odolnosti před příchodem zimy.
Listopad – V listopadu opakovaně hrabeme spadané listí. Ve výjimečných případech může být zapotřebí poslední sekačka, která má význam zejména kvůli ochraně trávy před šířením plísní.
Správná péče o trávník v zimě:
Prosinec – Do Vánoc zbavíme plochu trávníku posledních listů, plevele a jiných nečistot. Kosba, zalévání ani hnojení již není nutné. Trávník necháme odpočívat.
Leden – Období vegetačního spánku pokračuje iv lednu. Během tohoto měsíce trávník nijak nezatěžujeme. Pokud je tráva zmrzlá, vyhýbáme se šlapání po ní. Stoupání po zmrzlém povrchu může zlomit stébla.
Únor – Vegetační odpočinek pokračuje i v únoru. V průběhu měsíce však můžeme z povrchu trávníku alespoň odstranit sníh, který zatěžuje stébla a může je zlomit.
Po zvládnutí celoročního cyklu nás čeká příchod nové sezóny. Péče o trávník v ní bude stejná jako v předchozím roce. Navíc po zvládnutí předešlé sezóny budeme bohatší o mnohé zkušenosti, díky kterým můžeme jednotlivé úkony a období jejich provedení lépe přizpůsobit individuálním nárokům našeho trávníku.
Tip redakce: Krásná zahrada je srdcem každého domova.