spot_img

10 nejjefektnějších bytových rostlin, které přežijí téměř vše

Ostatní právě čtou

Nemáte čas, hodně cestujete nebo jste pověstným vrahem rostlin, ale přece byste přijali nějakou živou zeleň ve svém interiéru? Přinášíme vám 10 rostlinek, které ve vás neztratí důvěru, ani když na ně na pár dní zapomenete.

Možná vám už nabízely různé „nezmary“, které vydrží i vaši „péči“, jako kapradiny, potosovec nebo zelenec, ale vám se zdály příliš nudné. I nenáročné pokojové rostliny však mohou být zajímavé, ba dokonce krásné. Jedním z klíčů k úspěchu je neprosazovat je hned, jak si je donesete do bytu. Rostliny potřebují čas na aklimatizaci v novém bydlišti, někdy mohou žít ve svém původním plastovém květináči i mnoho let. Existuje jednoduché řešení, které jim umožní zdomácnět se a zároveň i uspokojí vaši touhu po stylovější nádobě. Vložte rostlinu do o něco větší nádoby dle vlastního výběru, která nemá drenážní otvor, ale zachycuje přebytečnou vodu.

 1. Tučnolist vejčitý – Crassula ovata
  Tučnolist si díky své sukulentní povaze opravdu nevyžaduje každodenní zalévání, stačí jej zalévat až když se vám půda zdá suchá. Spíš mu více hrozí, že ho utopíte, takže s vodou opatrně.
 2. Juka obrovská – Yucca elephantipes
  Juka je odolná listnatá rostlina s dlouhými stonky a dlouhými listy. Stačí ji umístit na místo, které je zalito přirozeným světlem a můžete ji pěstovat. Skvěle se hodí do rohů vašeho obývacího pokoje.
 3. Stařík – Senecio rowleyanus
  Tato pokojová kráska je plíživý sukulent, který vypadá opravdu interesantně, připomíná šňůry perel. Umístěte jej na místo, kde mohou jeho úponky volně viset. Vypadá výborně, snadno se pěstuje, je však poněkud toxický, takže jej není vhodné umisťovat v blízkosti dětí a domácích zvířat.
 4. Eševerie – Echeveria
  Tato pěkná sukulentní rostlina by mohla zkrášlit a oživit vaše okno nebo i pracovní stůl. Mohla by být také úžasným doplňkem terasy či balkonu. Stačí jí minimální péče, jen udržujte půdu vlhkou.
 5. Aloe Vera
  Určitě jste o ní slyšeli, je dobrá pro vaši pokožku a vlasy. Má však nejen blahodárné léčivé vlastnosti, ale je také úžasnou sukulentní rostlinou s minimálními nároky na pěstování. Stačí jí i málo světla a zalévat ji je třeba jen párkrát za měsíc. Dobře se jí daří i v tmavých místnostech.
 6. tchýně jazyk – Sansevieria trifasciata
  Mnohdy jich bylo všude plno, viděli jsme je ve školních třídách i v úřadech, a možná proto jsme na ně zanevřeli – neprávem. Tato rostlina také patří k sukulentnímu druhu a má hrubé voskovité listy, které mohou být také pěkně zbarvené. Navíc velmi efektivně čistí vzduch od CO2, neboť produkuje nejvíce kyslíku ze všech bytových rostlin. Je extrémně nenáročná, pokud ji necháte i delší dobu bez vody, nic se jí nestane.
 7. Maranta rebernatá – Marantha leuconeura
  Jednou z oblíbených rostlin, která do interiéru přinese víc než jen zeleň, je dekorativní Maranta. Má jemné tmavě zelené listy s perovitě malovanými žilkami žluté a červené barvy. Díky pomalému růstu je to ideální rostlina pro okenní parapety nebo police, které potřebují barevný šmrnc. Daří se jí i při slabém osvětlení, ale obvykle upřednostňuje nepřímé sluneční světlo. Na jaře a v létě, kdy aktivně roste, udržujte půdu vlhkou, ale od podzimu do konce zimy snižte množství vody.
 8. Tilandsia – Tillandsia
  Tyto roztomilé malé vláknité rostlinky jsou nyní v kurzu. Nazývají se také „vzdušné rostliny“, protože dokáží žít i bez půdy, ze vzdušné vlhkosti. Zasaďte je do malých skleněných nádob připomínajících akvária a zavěste je kamkoli. Občas je oroste vodou z rozprašovače.
 9. Kaktusy – Cactaceae
  Kaktus je pokojová dekorativní rostlina i pro ty nejhorší pěstitele. Kaktusy jsou velmi nenáročné na údržbu, jsou přizpůsobeny dlouhým obdobím sucha v podmínkách pouště. Když mají přístup k vodě, ukládají si ji do zdužnatelných částí těla. Dávejte si však pozor, ne všechny kaktusy jsou z pouště, některé ve volné přírodě obývají deštné pralesy. Najděte si ty pouštní, nechte je jen tak žít a oni vám zkrášlí byt barevnými květy.
 10. Zamiokulkas – Zamioculcas zamiifolia
  Je to robustní jihoafrická rostlina s pěknými tučnými lesklými listy, anglicky ji volají „ZZ Plant“. Nelíbí se jí přímé sluneční světlo ani velmi hluboký stín, ale pokud jí poskytnete něco mezi tím, bude šťastná. Je odolná vůči suchu, nejlépe uděláte, pokud ji důkladně zalijete, když se horní centimetr půdy vysuší. Pokud zapomenete a začne vám padat listí, dobře ji zalévejte a určitě se vzchopí.
- Advertisement -udalosti
- Advertisement -PR články
- Advertisement -udalosti

Další články autora

- Advertisement -podnikatel