spot_img

Jak odvzdušnit radiátor – osvědčený postup

Ostatní právě čtou

Efektivních způsobů, jak vytápět interiér, je hned několik. Tím nejčastějším jsou radiátory, které jsou běžnou součástí bytů, rodinných domů i kanceláří. Jejich správné fungování však vyžaduje pravidelnou péči, v rámci které je zapotřebí občasného odvzdušnění radiátoru.

Odvzdušnění radiátoru je jednoduchým úkonem, jehož cílem je dosažení kvalitnějšího a úspornějšího provozu topného tělesa. Zvládnout tuto práci dokáže každý majitel bytu sám. Stačí vědět, kdy takové odvzdušnění radiátoru provést, a poté vsadit na osvědčený postup, jak správně odvzdušnit radiátor se vším, co tento proces vyžaduje.

Proč je zapotřebí odvzdušnění radiátoru?

  • radiátor bude po odvzdušnění fungovat lépe
  • odvzdušnění přispěje k nižší spotřebě tepla
  • topné těleso bude méně zatěžováno
  • odvzdušňováním se prodlužuje jeho životnost
  • v prostoru bude ideálnější vlhkost vzduchu

Co se děje při odvzdušňování radiátorů?

O kvalitnější a úspornější provoz radiátoru po odvzdušnění se postará samotný proces, který během této práce probíhá. Jeho hlavním cílem je uvolnit vzduch, který se dostal do topného tělesa, kde se zachytil a tím blokuje rovnoměrné sálání tepla. V počátečním stadiu radiátor topí, i když poměrně slabší. V horších případech se vytvoří studená místa, ze kterých nesá žádné teplo. Abychom pokoj vytopili, radiátor musí šlapat na vyšší obrátky, což ovšem zvyšuje spotřebu tepla. Řešením je právě odvzdušnění, při kterém se uvolněním vzduchu zprůchodní zablokovaná místa a celý radiátor začne topit naplno.

Kdy je zapotřebí odvzdušnění radiátoru?

Radiátory je nutno odvzdušnit vždy, když na nich odhalíme studená nebo nedostatečně teplá místa. V takových případech je absolvování postupu, jak odvzdušnit radiátor, potřebné co nejdříve, abychom zabránili větším únikům tepla as tím spojenému zvyšování výdajů za jeho spotřebu. Odvzdušnění radiátoru však může proběhnout i preventivně bez zjevných známek zhoršené funkce topného tělesa. Tím se vyhneme i nejmenším tepelným ztrátám a zároveň budeme radiátory a celý topný systém udržovat v lepší kondici, což výrazně zvýší jejich životnost.

Kdy provádět odvzdušnění radiátoru?

Indikátorem zablokovaného vzduchu nejsou pouze studená místa v radiátoru. Upozornit nás na ně může i tzv. kloktavý zvuk, který radiátor vydává. V obou případech se o vzduchových bublinách dozvíme jen během řádné topné sezóny, kdy je topný systém v plném provozu. Tehdy není důvod odvzdušnění radiátoru odkládat a přistoupit k němu můžeme kdykoli během sezóny. Tepelným výpadkům během topné sezóny se však vyhneme, když budeme odvzdušňovat ještě před jejím začátkem. U starších těles tak můžeme učinit i dvakrát za rok, poprvé na jaře po ukončení sezóny, podruhé na podzim před jejím zahájením.

Úspěšný klíč pro odvzdušnění radiátoru

Tajemstvím úspěchu při této práci, jejímž výsledkem bude plnohodnotné topení, je samotný postup, jak správně odvzdušnit radiátor. Ten zabere jen několik desítek minut, přičemž jeho absolvování nevyžaduje velkou námahu ani finanční investice. Jedinou investicí bude nákup příslušenství na odvzdušnění radiátoru, ale ta nás čeká pouze v případě, že nemáme doma požadované pomůcky.

Příslušenství pro odvzdušnění radiátoru:

  • odvzdušňovací klíč, u některých radiátorů postačí šroubovák
  • hrnek, miska nebo jiná nádoba, do které vyteče voda z radiátoru
  • hadr nebo nějaká utěrka na otírání radiátoru i vytečené vody

Postup, jak správně odvzdušnit radiátor:

  1. Zapnutí topení – Úvodním krokem celého postupu je zapnutí radiátorů a následné zvýšení úrovně vytápění na maximum. Pokud odvzdušnění probíhá během topné sezóny, radiátory jsou již zpojezdněné a stačí je zapnout naplno. Tím se v nich vytvoří vyšší tlak, který začne vytlačovat vzduch.
  2. Kontrola radiátorů – Po zapnutí topení můžeme počkat přibližně 20 až 30 minut, během kterých probíhá akumulace vzduchu a jeho vytlačování ven z topného tělesa. Přitom můžeme kontrolovat, která místa na jednotlivých radiátorech sálají méně tepla, případně jsou zcela studená. Odvzdušnění budou navzdory plnohodnotnému vytápění vyžadovat i tělesa s kloktavým zvukem.
  3. Připravíme si nádobu na vodu – Pod ventily na radiátorech, které kloktají nebo slabě topí, položíme hrnek, misku nebo nádobu na vodu. Při odvzdušňování totiž z radiátorů vždy vyteče i voda. Po přípravě nádoby je vše připraveno na hlavní proces, kterým je samotné odvzdušnění.
  4. Otevření ventilů – Samotný odvzdušňovací akt začíná otevřením utažených ventilů. Ty uvolníme speciálním odvzdušňovacím klíčem nebo šroubovákem. Kterou pomůcku je třeba použít, to závisí na konkrétním typu radiátoru. Ventil neuvolňujeme celý, aby nám z radiátoru prudce nevytekla voda. Stačí jej otevřít do tří čtvrtin.
  5. Vypuštění vzduchu – Po otevření ventilu začne z radiátoru unikat nahromaděný vzduch. Během celého procesu, který může trvat kolem 2 až 3 minut, sledujte, zda je ventil otevřen, aby z radiátoru vyšel veškerý vzduch. Po vypuštění vzduchu začne z radiátoru vytékat voda, kterou zachytíte do připravené nádoby. Pokud začne tok zpomalovat a z radiátoru vytékají poslední kapky vody, topné těleso je kompletně odvzdušněno.
  6. Utažení ventilu – Celý proces ukončíme utažením ventilu, kterým zabráníme, aby se do radiátoru dostával nový vzduch. Ventil utahujeme stejným klíčem nebo šroubovákem, jaký jsme použili při jeho uvolňování. Při zavírání ventilu dejme pozor, abychom jej neutáhli příliš pevně. Potom bychom měli problém s jeho opětovným otevřením.
  7. Kontrola tlaku – Na závěr můžeme ještě zkontrolovat aktuální hodnotu tlaku v radiátoru. Jeho optimální úroveň se pohybuje kolem 1,5 baru. Tuto možnost kontroly mají jen majitelé rodinných domů nebo menších 2 až 3-patrových bytovek, kteří si topný systém spravují sami. V bytových domech s více byty to má na starosti příslušná kotelna.
  8. Pokud radiátory nezačaly naplno hřát ani po odvzdušnění, celý proces můžete později zopakovat. V případě dalšího neúspěchu je možné, že chyba není v zablokovaném vzduchu. Potom už zbývá jen oslovit údržbáře, který se pokusí odhalit příčinu a co nejdříve ji odstranit.
- Advertisement -udalosti
- Advertisement -PR články
- Advertisement -udalosti

Další články autora

- Advertisement -podnikatel