spot_img

17 nejlepších montovaných domů světa za rok 2022

Ostatní právě čtou

Čas, kdy byly montované domy považovány za levné a ošklivé, je dávno pryč. Dnes se do nich pustili mnozí talentovaní architekti ve světě a přinesli krásný design v ekologickém provedení. Nazývají se také modulární a v drtivé většině jsou to dřevostavby. Podívejte se na náš výběr těch nejzajímavějších.

Na Slovensku se podíl montovaných dřevostaveb stále zvětšuje, v loňském roce dosahoval 15 až 20% z novostaveb, ale stále nedobíháme vyspělé evropské země. V Rakousku tvoří dřevostavby 53 % rezidenčních staveb a ve Švédsku až 90 %. Můžeme se od nich inspirovat, náš výběr těch „nej“ ukazuje, že montované domy jsou nejen praktické a všestranné, ale rozhodně i sexy.

Tento výběr není řazen podle krásy či kvality, každý z domů má své přednosti pro různé preference rodin či lokality.

 1. Modulární dům Mako od Jaw Architects
  Tento designový dům Mako od Jaw Architects byl postaven nedaleko Hobartu na australském ostrově Tasmánie. Modulární design si majitelé vybrali pro jeho ekologické výhody i nákladově efektivní a kvalitní výsledek, který využil krásné křovinaté okolí s nerušeným výhledem na vodu.
 2. Koto x od Koto Designs
  Skandinávské montované domy jsou často považovány za ikonu montovaného designu. Tyto typy modulárních a prefabrikovaných domů jsou kompaktní a dostatečně jednoduché pro přepravu po celém světě. Vysoce kvalitní domy s moderním a udržitelným designem skandinávského typu nabízí také anglická firma Koto Designs, která je velmi kreativní při přetváření vysněných domovů lidí ve skutečnost. Dům Koto x byl oceněn na výstavě RHS Chelsea 2022. Je to projekt, který nabízí relax a efektní exteriér ze zuhelnatělého dřeva podle japonských domů. Má také sympatickou cenu, která začíná od 70 tisíc eur.
 3. Prefabrikovaný dům Karangahake od Make Architects
  Tento montovaný dům na Novém Zélandu se zemědělskou půdou získal v roce 2021 ocenění novozélandského institutu architektů Waikato za architekturu malého projektu. Dům byl vyroben z prefabrikovaných podlah, stěn a střech a byl smontován na místě během pouhých čtyř dnů. Udržitelnost byla základem designu, při jeho výstavbě byly pečlivě vybrány materiály a povrchové úpravy, obložení odolné vůči povětrnostním podmínkám a inteligentní účinný ventilační systém.
 4. Montovaný dům Axiom Desert od Turkela
  Tento světlý a svěží dům od ateliéru v USA je poměrně velký o ploše 193 m2. Konstrukční plášť, tedy stěnové panely, střešní a podlahová konstrukce, vrstvené trámy a opláštění, byl postaven mimo staveniště s použitím vzduchotěsných materiálů z trvale udržitelných zdrojů. Na rozdíl od běžné výstavby může stavitel připravit základy již během výroby prefabrikovaného balíku v továrně.
 5. Prefabrikovaný dům Red Hill od Prebuilt
  Tento nápadný černý dřevěný dům v Austrálii od specialistů na montované stavby Prebuilt byl navržen ve spolupráci s architekty Pleysier Perkins. Exteriér je zabarven zajímavým odstínem Silvertop Ash, aby zapadl do přírodního prostředí buše. Design sleduje linii přirozených obrysů, aby se předešlo potřebě zábradlí a balustrád.
 6. Nordic Compact M od Nordic Houses
  Nordic Houses vytvářejí dokonalé montované domy severské domy. Společnost sídlí v Estonsku, ale dodává také do jiných částí světa. Dům Nordic Compact M má rozlohu 124 m2 se třemi ložnicemi. Je to patrový dům s balkonem na patře a otevřeným obývacím prostorem, jídelnou a kuchyní s množstvím úložných prostor.
 7. Montované domy „Eco Balanced“ od Ecoliv
  Tento vícenásobně oceněný ekologický dům byl prefabrikován společností EcoLiv ve dvou modulech, které byly zkombinovány tak, aby vytvořily plochu asi 70 m2. Má řadu trvale udržitelných funkcí: solární energie, vodní nádrže, solární teplá voda, solární pasivní design, nízká hmotnost místních a přírodních materiálů, vysoká úroveň izolace, energeticky úsporné osvětlení a spotřebiče, barvy s nízkým obsahem VOC, 900 mm přečnívající okapy na ochranu před sluncem a větrem i křížové větrání.
 8. Montovaný dům v Sydney od Modscape
  Tento prefabrikovaný dům na pláži Tamarama v Sydney byl navržen k ubytování rodiny a vyžadoval pět ložnic a dvě koupelny. Pohyblivé dřevěné zástěny jsou navrženy tak, aby zachycovaly sluneční světlo v zimě a minimalizovaly teplo v letních měsících, umožňují kontrolu slunečního záření a také změkčují exteriér domu. K maximalizaci světla a přirozeného příčného větrání byla použita i zvýrazněná okna a světlíky.
 9. Prefabricated House 160 značky Norges Hus
  Zdravý a útulný dům od Norges Hus z Estonska využívá kvalitní masivní stavební dřevo a moderní design. Má plochu 160 m2, dvě koupelny, čtyři ložnice a je ideální pro úzké a svažité pozemky. Jedná se o dvoupodlažní dům se šikmou střechou a designem otevřené kuchyně. Můžete si vybrat, jaký typ střechy chcete, plochou, valbovou nebo pultovou střechu.
 10. Montovaný dům Meridian od First Light Studio
  Tento oceněný montovaný dům byl navržen skupinou novozélandských studentů architektury jako jejich vstup do designérské soutěže, kterou pořádá Ministerstvo energetiky USA. Dům byl postaven ve skladu, poté byl převezen a smontován ve Wellingtonu na veřejné vystavení, poté rozebrán a odeslán do Washingtonu DC, kde byl znovu složen pro soutěž, kde získal první místo v bilanci teplé vody a energie a druhé místo za architekturu. Konceptem byl klasický kiwi bach – novozélandský dovolenkový dům – kam se Novozélanďané stěhují na dovolenou.
 11. Pasivní montovaný dům od Valley Workshop
  Dům v jižním Hobartu na ostrově Tasmánie je jeden ze dvou z našeho výběru v pasivním standardu. Byl navržen tak, aby využíval nádherného výhledu na řeku Derwent. Jaké má pasivní/trvale udržitelné vlastnosti? Hyperizolované podlahové panely, stěnové panely s membránami pro regulaci kondenzace, vysoce izolované střešní panely, povrchová úprava s nízkým obsahem VOC, vnější opláštění žáruvzdorným Colorbond custom orb a cementovým plechem, 7kW solární fotovoltaický systém, severní orientace pro dvojitým zasklením.
 12. Kontron Chalets od Kontio
  Švédská společnost Kontio se zaměřuje na prémiové skandinávské dřevěné domy, které jsou vyrobeny tak, aby vydržely mnoho generací. Jejich chaty Kontron jsou ideální do horského prostředí, mají přírodní atmosféru a vysokou energetickou účinnost. Například model Chamonix má tři různé varianty s volitelnou velikostí podlahy až do 234 m2. Kontio má zastoupení i na Slovensku v Banské Bystrici.
 13. Make Remake od Arkit
  Tento prefabrikát od společnosti Arkit byl pokryt nápadným vzorem ve tvaru šipky s použitím vláknitého cementu a tónově šedé, aby odrážel místní stromy z černého dřeva a manny. Trvale udržitelné vlastnosti: vnitřní výstelka z překližky z borovice z plantáže, 95% recyklovaná kompozitní sádrokartonová deska, velmi vysoká úroveň izolace a tepelně rozbité dveře a okna s dvojitým zasklením.
 14. Pasivní montovaný dům Phoenix Haus
  Phoenix Haus z USA vyvinul svůj „Alpha system“ certifikovaný Institutem pasivního domu (PHI) v Německu, představuje design pasivního domu s použitím lehkých dřevěných rámů, izolovaných celulózou a vnějších dřevovláknitých desek. Na obrázku je model H19, který má rozlohu 176 m2 a má superizolované střešní a stěnové panely, vnější dveře a okna s trojitým zasklením, solární systém a tepelné čerpadlo.
 15. Villa Max od PolarLife Haus
  Finská společnost PolarLife Haus nabízí skandinávské montované domy po celém světě. Mají několik modelů podle potřeb a životního stylu zájemců. Model na obrázku Villa Max je známý svou uhlazeností a jednoduchým architektonickým designem. Má celkovou rozlohu 270 m2 a tři podlaží. V prvním patře se nachází kuchyň a obytné prostory. Ve druhém patře jsou ložnice a ve třetím patře jsou luxusní domácí wellness.
 16. Tind House od Claesson Kovisto Rune
  Tind House je krásný prefabrikovaný model. Je to ideální domov pro rodiny a zájemce, kteří hledají minimalistický dům s obrovskými skleněnými okny a dveřmi. Téměř magický. Vyznačuje se unikátní sedlovou střechou, což je hybrid mezi plochou a šikmou střechou. Dalším prvkem jsou okenní výklenky s tlustými trámy.
 17. Montovaný dům Tahoe na míru od Method Homes
  Specializovaný stavitel prefabrikátů Method Homes poskytuje služby pro západní státy USA a Kanadu s vlastními i předem navrženými možnostmi. Tento modulární dům navržený na míru v Tahoe ukazuje všestrannost montovaných domů – nemusí to být stejné krabice, každý může mít svůj osobitý styl.
- Advertisement -udalosti
- Advertisement -PR články
- Advertisement -udalosti

Další články autora

- Advertisement -podnikatel